Váš kouč na cestě k úspěchu.
  • Hlavní strana
  • Realizované projekty
  • Články
  • Dotazníky
  • Typologie osobnosti
  • O mně
  • Kontakt
Koučování lídrů Leadership trénink a moderace workshopù Projektový management Hodnocení a rozvoj lidského potenciálu

Jak vycházet s lidmi - 5 klíčů k udržení dobrých vztahů podle mozku

5 klíčových sociálních potřeb

Řeknu vám něco o sociálních potřebách a jejich uspokojování. Sociální potřeby jsou životní motivy, které naplňujeme ve vztazích s druhými lidmi.
V roce 2008 Dr. David Rock, neurolog a spoluzakladatel NeuroLeadership Institute a CEO NeuroLeadership Group, definoval pět primárních sociálních potřeb. Aby se dobře pamatovaly, pojmenoval je ve zkratce SCARF. Jsou to: status (S), jistota (C), autonomie (A), vztahovost (R) a férovost (F).
  • Status (Status) je potřeba cítit se důležitým a respektovaným v očích druhých i sebe sama.
  • Jistota (Certainty) je potřeba vidět do budoucna.
  • Autonomie (Autonomy) je potřeba mít svůj život pod kontrolou, rozhodovat o sobě a svých věcech.
  • Vztahovost (Relatedness) je potřeba být součástí skupiny, rodiny, mít přátele…
  • Férovost (Fairness) je potřeba věřit, že druzí lidé jednají spolehlivě, spravedlivě, čestně...

Za vším hledej mozek – přitažlivost odměny a odpudivost hrozby

Základním principem lidského mozku je zajistit přežití. Toho dosahuje neustálým monitorováním okolí a vyhodnocováním potenciálních hrozeb. Pokud vyhodnotí něco nebo někoho jako hrozbu, aktivuje automatické reakce typu „bojuj nebo uteč“. Vše probíhá okamžitě a podvědomě. V takové situaci nás ovládnou silné emoce, napnou se nám svaly, opouští nás zdravý rozum, cítíme se hrozně a ztrácíme vládu nad sebou. Zpravidla hodně rychle zmizíme někam, kde na nás čeká odměna ve formě pocitu bezpečí.
Neurovědci zjistili, že mozek reaguje na sociální hrozbu (např. ponižování ze strany partnera) stejně, jako na fyzickou hrozbu (např. setkání s hladovým tygrem).

Proč se s někým cítíme dobře?

Člověk, který mě sociálně přitahuje, mě například může odměnit tím, že mi prokazuje úctu a respekt (status); sdělí mi své úmysly, abych věděl, co od něho mohu očekávat (jistota); zeptá se mě na můj názor a nevnucuje mi svou vůli (autonomie); s ním se necítím sám (vztahovost) a mohu se spolehnout na jeho slovo (férovost).

Jak si mohu posilovat sebevědomí

Kdykoli můžete, přemýšlejte o tom, co nového jste se naučili. Uvědomování si vlastního rozvoje v nás totiž vyvolává příjemný pocit odměny a posiluje náš status podobně, jako když nás někdo druhý upřímně ocení.

Znáte svůj žebříček sociálních potřeb?

Každý člověk má svůj žebříček uspokojování sociálních potřeb. Někdo má nejsilnější potřebu naplňovat svůj status, jiný vztahovost a další zase autonomii.
Díky poznání vašeho žebříčku sociálních potřeb si můžete uvědomit kdo, kdy, jak a proč ve vás vyvolává pocity ohrožení nebo odměny. Jakmile dokážete číst tyto praktiky v chování druhých lidí, tak jste na nejlepší cestě udržet si v emočně vypjaté situaci potřebný odstup a rozumný nadhled. Odměnou vám bude radost ze zvládnutí emocí a silnější sebevědomí. Přirozeně, že si zároveň začnete uvědomovat, jak svým chováním můžete uspokojovat nebo ohrožovat sociální potřeby druhých lidí. Odměna na sebe nenechá dlouho čekat. Určitě si brzy někdo všimne vaší změny k lepšímu a ocení vás. Lidé vás budou pozitivněji přijímat.

Test 5 sociálních potřeb SCARF

Svůj žebříček sociálních potřeb si můžete zjistit díky dotazníku Davida Rocka na stránkách společnosti Neuroleadership Group, ve které mimo jiné působím jako Results Certificate Coach. Zde je odkaz na test:

SCARF test

Dotazník je v angličtině. Rád vám pomůžu s českým překladem. Jestli se chcete na něco zeptat, tak mi napište.


Facebook Twitter Google LinkedIn


 
kontakt
Ing. Dušan Štainer, RCC

+420 606 726 525
stainer@stainerconsulting.cz

Teplická 257/5
Hranice 753 01, Česká republika


Tvorba webových stránek - webSEO.cz • webdesign Diana Štainerová
© 2025 Dušan Štainer - profesionální kouč, Hranice, Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, všechna práva vyhrazena